80 відгуків
+380 (44) 390-28-24
Інтернет магазин VOLT & JOULE. Системи безпеки та резервного живлення

Види блискавковідводів і особливості кожного

Види блискавковідводів і особливості кожного
Незважаючи на те, що пряме попадання блискавки в дах будівлі в нашому регіоні трапляється не надто часто, його наслідки настільки руйнівні, що встановлення громовідводу є найбільш вірним рішенням. Відомо, що відсутність блискавкоприймача та інших елементів блискавкозахисту може призвести до займання (як елементів будівлі, покрівлі або обладнання, встановленого на ній, так і електричних мереж і підключених приладів з-за імпульсної перенапруги). Якщо ви вже задумалися про установці захисту від блискавки на приватному будинку або промислової будівлі, але ще не визначилися з конкретним типом цієї системи, пропонуємо прочитати дану статтю.
Існує кілька типів блискавковідводів: стрижневий, тросовий, сітка. Також зростаючою популярністю користується активнае системи захисту від грозових блискавок. Так в чому різниця?
Стрижневий блискавковідвід
Блискавковідвід стрижневого типу відноситься до одних з найбільш надійних. Габарити цього виробу повністю залежать від параметрів захищеного будівлі (мінімальна довжина/ширина 30 см/6 мм, максимальних розмірів не існує).
Такий блискавкоприймач являє собою металевий стрижень, встановлений вертикально на самому будинку або поблизу. Всі елементи подібної конструкції фіксуються зварюванням. До переваг даного типу блискавкозахисту можна віднести:
надійність в експлуатації (навіть при прямому попаданні, на відміну від сітки);
простотою і легкістю виготовлення;
універсальністю (підходить для установки на всіх об'єктах зі стандартними покрівлями, для незвичайних за формою дахів краще вибрати тросовий блискавковідвід);
доступною ціною (у порівнянні з активними системами захисту).
Розмір стрижня і спосіб заземлення прораховується фахівцями з урахуванням параметрів конкретного об'єкта.
Тросовий блискавковідвід
На відміну від стрижневого типу, тросовий блискавковідвід не так простий в монтажі. Однак така система дуже надійна саме при прямому попаданні та спеціально розрахована на установку на об'єктах з нестандартною покрівлею і високовольтних лініях. По суті, тросовий блискавковідвід нагадує сітку, однак розташовується не на даху, а над нею, на спеціальних опорах.
В якості блискавкоприймача використовується оцинкований трос спеціального типу, також званий грозозащитным. Його переріз повинен бути не менше 35 мм2. Відведення струмів і заземлення здійснюється через опори. Така система не є активною (тобто, немає раннього стримерного ініціювання), однак вона здатна витримувати серйозні навантаження.
Молниеприемные сітки
Найбільш поширеним варіантом вважається розміщення сітки блискавкоприймача. Такий варіант блискавковідводу:
гарантує заземлення і струмовідвід конструкції;
сприяє рівномірному протікання струму між струмовідводами;
выравнивает потенциал.
Сетка может фиксироваться на поверхности кровли или внутри кровельного пирога и часто используется для молниезащиты плоских кровель. По сути, это грозозащитный трос, зафиксированный на или в кровле и подключенный к заземлению.
Однако у данной системы есть несколько минусов: слабая эффективность при прямом попадании (не больше 55%, при должных 80%), отсутствие защиты для материалов крыши и оборудования на ней (если трос проложен в пироге).
При этом сетка остается наиболее простой в проектировании (в отличие от тросовых и стержневых систем), и более доступной, чем активная молниезащита.
Активная молниезащита
В отличие от стержневой, тросовой системы молниезащиты, и даже сетки молниеприемника, активная молниезащита является самым современным вариантом.
Она также представляет собой стержень, однако на его верхушке находится устройство, формирующее длинный встречный лидер. Раннее встречное инициирование, обеспеченное собственным источником высокого напряжения, позволяет «перехватывать» молнию на расстоянии от защищаемого объекта.
Безусловно, подобное устройство можно было бы отнести к наиболее эффективным, однако у него есть всего один недостаток. Данный тип молниезащиты был изобретен только в 1980-х, и с тех пор никто не проводил масштабных экспериментов, подтвержденных юридически. Однако производители таких молниеотводов и, что гораздо важней, их потребители, в один голос утверждают, что данный способ молниезащиты — наиболее надежен и удобен.
Особенности выбора молниеотвода
Несмотря на то, что после прочтения данной статьи вы узнали обо всех основных отличиях между разными типами молниеотводов, мы настоятельно не рекомендуем заниматься установкой этих систем самостоятельно. С молниями не шутят, и для эффективной работы молниеприемника мало понимать основные принципы его действия. Ведь каждая из перечисленных систем молниезащиты требует тщательного изучения объекта и просчета всех деталей конструкции.
Неважливо, до якого типу (стержневому, тросовому, активному або сітці) ви схиляєтеся. Встановлення блискавкозахисту — це як раз той випадок, коли краще звернутися до професіоналів.
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner